Tüp bebek, yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu, taşıyıcı annelik ve Pre-implantasyon Genetik Tanı (PGT) ve diğer kısırlık tedavileriyle ilgili merkezimize en çok sık sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Yanıt bulamadığınız sorulara doktorlarımıza iletişim bölümünden ulaşarak soru sorabilirsiniz.

Kıbrıs ‘ta maalesef SGK veya başka özel bir sigorta şirketinden yararlanarak tedavi olmanız mümkün değildir.

Yumurta donasyonu tedavisinden elde edilen başarı tedavi olacak hastanın rahim yapısına ve içi gelişimine ve eşinin sperm kalitesine göre farklılık göstersede genel olarak % 70 başarı sağlanan bir tüp bebek uygulamasıdır.

Yumurta donasyonu için hasta Kıbrıs’a gelmeden önce 10-15 gün arası değişebilen ön tedavi almaktadır. Tedavinin Kıbrıs süresi hastanın durumuna göre 5-7 gün sürmektedir.

Tedavi öncesi hastanın tüm fiziksel özellikleri ve kan grubu alınarak hastaya uygun donör tedavisi için belirlenmektedir. Donör olacak kişide doğurganlık, yaşının genç olması, tüm enfeksiyon ve genetik hastalık yönünden sağlıklı olması, üniversite mezunu olması, sigara ve alkol kullanmaması gibi başlıca kriterler değerlendirilmektedir.

Hastanın fiziksel özellikleri ve kan grubu dikkate alınarak banka spermi seçimi yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile beraber uygulanan PGT ile yapılan tarama sonucunda embriyolar tek-tek kromozomal olarak değerlendirildiğinden % 99.9 doğru sonuç alınmaktadır.

Hastanın yaşı, yumurta rezervi, yumurta kalitesi, sperm kalitesi, embriyo gelişimi, istenilen cinsiyette elde edilen embriyo sayısı ve kalitesi, rahim duvar kalınlığı başarıyı etkileyen başlıca faktörlerdir.

Tedaviniz için 7 gün (1 hafta) Kıbrıs’ta kalmanız yeterlidir.

Transfer sonrası 12 gün geçtikten sonra yapılan kan tahlil sonucunda gebelik çıkmamış ise doktorunuza danışarak kullanmakta olduğunuz ilaçların kullanımına son verilir ve normal adet kanamasının gelmesi beklenir.

İki tüp bebek tedavisi arasında hem psikolojik hem de hormonsal yönden en az 2 ayın geçmesini uygun buluyoruz.

Gebelik testinden olumlu sonuç aldıktan sonra sonucu doktorunuza mutlaka iletin. Kullanmakta oluğunu ilaçlara doktorunuzun önerdiği şekilde aynen devam edin.

Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik testinin embriyo transferinden 12 gün sonra yapılmasını öneriyoruz.  Heyecanlı ve sabırsız bir çok hastamız var!  Heyecanınızı ve sabırsızlığınızı anlayabiliyoruz ama inanın daha erken sonuç alabileceğiniz bir yöntem olsaydı sizi asla bu kadar bekletmezdik.

Daha erken de sonuç alınabilir fakat karışıklığa sebep olmamak için embriyo transferi sonrasında 12. günde kan testi yapılmalıdır.

Bu süreci stresli değil güzel, heyecanlı, mucize dolu başlangıçlar olarak kabul edelim.