Cinsiyet Seçimi

Doğuş Tüp Bebek Merkezi Cinsiyet Seçimi

Kıbrıs Cinsiyet seçimi

Cinsiyet Seçimi Nedir?

Cinsiyet belirleme veya cinsiyet tayini olarak da bilinen cinsiyet seçimi işlemi, ebeveynlerin bebeklerinin cinsiyetini seçmelerine izin veren tıbbi bir tekniktir. Bu teknikte, kadının rahmine sadece istenen cinsiyete sahip embriyolar transfer edilir. Bu sayede aile kendi belirlemiş olduğu cinsiyette sağlıklı bebeğine kavuşmuş olur.

Cinsiyet seçiminin tercih edilmesinin birçok sebebi vardır ancak cinsiyet seçimi, ailedeki cinsiyete bağlı hastalıklar için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tedaviye başvurmak için çiftin çocuk sahibi olması zorunlu değildir. Bazı ailelerde ilk gebeliklerde bile cinsiyet tercih konusu olabilmektedir. Ailede infertilite (kısırlık) öyküsü olmasa bile cinsiyet seçimi işleminde tüp bebek tedavisi uygulanmak zorundadır. Tüp bebek işlemi sayesinde normalde 1 tane olan yumurta sayısı artırılarak daha fazla sayıda yumurta oluşturulur. Bu yumurtalarla oluşan embriyolar arasından seçime gidilir.

Cinsiyet Seçimi / Cinsiyet Belirleme tedavisinde, çiftten elde edilen tüm embriyolara kromozomal genetik araştırma yapıldığından, bebeğin cinsiyetinin yanı sıra sağlığı konusunda da bilgi elde edilir. Böylelikle beklenen gebeliğin hem sağlık hem de cinsiyeti % 99.9 garantidir.

Tedaviye başvuran ailelerin daha önceden çocuk sahibi olmaları gebelik başarısını artıran bir faktör olarak kabul edilmektedir. Özellikle genç annelerde cinsiyet seçimi tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yaşınıza göre hazırlamış olduğumuz grafik ile cinsiyet seçimi tedavisinden beklenen gebelik başarısını (tutma oranını) başarı oranlarımız bölümünden takip edebilirsiniz.

Neden Cinsiyet Seçimi?

Çiftler, ciddi genetik hastalıkları ve cinsiyete özgü kromozomal bozuklukları önlemeye yardımcı olmak için cinsiyet belirlemeyi tercih ederler. Örneğin, anne yoluyla miras alınan bazı cinsiyete bağlı hastalıklar sadece erkek çocukları ya da kız çocukları etkileyecektir. Bu durumda tersi bir cinsiyet seçimiyle hastalık daha doğmadan önlenmiş olur.

Cinsiyet seçiminin tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise ebeveynlerin ailelerini kendi hayallerine göre dengelemek istemeleridir. Bazı çiftler belirli bir cinsiyetten çocuğa sahip olmak için psikolojik olarak ihtiyaç duyabilir. Özellikle Türkiye ve Arap ülkelerinde toplum baskısı nedeniyle bu yöntemle erkek çocuk sahibi olma isteği çok fazladır.

Örneğin; çift erkek çocuk yetiştirmeye daha iyi hazırlanmış olabilir.

Cinsiyet Seçimi Tedavisinde Hastanın Ön Tedavisi ve Takibi

Tüp Bebek tedavisi için gerekli testler ve muayeneden sonra bayanın yaşına ve yumurta rezervine göre bir hazırlık protokolü belirlenerek anne adayı kendi doktoru tarafından veya bizim önereceğimiz bir doktor tarafından kendi ülkesinde takip edilerek ön tedaviye başlatılır. Ön tedaviye bayanın adet kanamasının 2. veya 3. gününde başlanır ve tedavi yaklaşık 10-15 günlük bir süreç alır. Bu işlemde amaç bayanın normal adet döngüsünde birkaç tane olgunlaşan yumurta hücrelerini ilaç yardımıyla uyararak – çoğaltarak çiftin tüp bebek işlemindeki başarısının artmasını sağlamaktır.

Kadından İstenilen Testler:

1. FSH, LH, E2, PRL (Adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılacak)
2. AMH
3. TSH, T3, T4 testleri
4. Tam Kan Sayımı
5. Açlık Kan Şekeri
6. Üre, SGOT, SGPT
7. PTZ, INR, APTT
8. Folik Asit, Vit B12 ve Vit D
9. HbsAg, Anti-HBc total, Anti-HCV, HIV, VDRL
10. Pelvik Ultrason Raporu (USG veya HSG)

Kadından İstenilen Bilgiler:
1. En son adet tarihi (ilk günü)
2.Tedavi döneminizin kararı

Erkekten İstenilen Testler:
1. Spermiyogram Analiz (3 günlük cinsel pehrizden sonra yapılmalıdır.)
2. HbsAg, Anti-HBc total, Anti-HCV, HIV, VDRL testleri
3. FSH, LH, Testesteron hormon analizleri

Cinsiyet Seçimi İşleminin Kıbrıs’taki Tedavi Süreci

Cinsiyet seçimi tedavisinde bayanın ön tedavisinin tamamlanması ile çiftin 1 haftalık Kıbrıs seyahati planlanarak tedaviye başlanır.

1. gün çiftin işlemden 1 gün önceden gelişi planlandığı için herhangi bir işlem yapılmaz. Havalimanı – Otel transferi sağlanarak istirahat etmesi sağlanır. 2. gün yapılacak yumurta toplama işlemi için gece 00.00 dan sonra aç kalması istenir. (Oruç tutar gibi hiç bir şey yenmemeli  ve içilmemelidir.)

2.gün yumurta toplama işlemi (OPU) saatine göre hastanemizin aracı otelden hastalarımızı alarak kliniğe ulaşımlarında yardımcı olur. Hastanemizde kadın anestezi altında yumurta toplama işlemine (OPU) girer. Eşinden sperm numunesi alınır. Bu işlemden sonra mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemiyle yumurta ve sperm bir araya getirilir ve embriyo gelişim sürecine bırakılır.

3.gün, 4. gün, 5. gün, 6. gün hastalarımız otelde istirahat ederek embriyolarının gelişim sürecini bekler. Bu süre zarfında 3. embriyo gelişim gününde iyi kalitede gelişim gösteren tüm embriyolara PGT metodu ile biyopsi uygulanır. Her embriyo için hem kromozomal hastalıklar hemde cinsiyet tespit edilir.

7.gün işlem saatine göre hastanemizin aracı ile ulaşım sağlanarak embriyo transferi için hastanemize gelinir. Hastalarımıza embriyolarının gelişimi, sağlığı ve cinsiyetiyle ilgili bilgi verildikten sonra hastanın idrara sıkışması beklenerek transfer işlemine alınır. İyi kalitede 2-3 istenilen cinsiyette ve kalitede embriyo seçilerek kadına transferi ultrason eşliğinde gerçekleştirilir. Transfer işleminden sonra hasta 2 saat hastanemizde kendi odasında dinlendirildikten sonra yine ulaşımı sağlanarak otele ulaştırılır.

8.gün hastamızın uçak saatine göre aracımız ulaşımını sağlayarak çifti yolcu eder. Tüm tedavi süresince uçak biletleri, ulaşım ve konaklama hastanemiz tarafından sağlanarak hastalarımızın sadece tedavilerine konsantre olmaları sağlanır.

Cinsiyet Seçimi Tedavisinden Sonraki Süreç

İşlemin tüp bebek tedavisiyle yapılmasından dolayı embriyo transferi sonrası 12 gün beklenerek kanda Bhcg hormon analizi yapılır. Gebelik testi pozitif ise gebelik değerine göre ilk kontrol için muayene tarihi verilir. Gebelik testi negatif ise kullanılan ilaçlar bırakılır ve adet kanamasının gelmesi beklenir.

Gebeliği beklediğimiz bu 12 günlük bekleyiş sürecinde bayan ağır iş yapmamalı ve cinsel ilişkide bulunmamalıdır.

Cinsiyet Seçiminde Neden Kıbrıs’ı Tercih Etmeliyim?

Cinsiyet seçimi Kıbrıs’ta merkeze göre değişmekle birlikte ortalama 7 günde tamamlanıyor. Kıbrıs’ta cinsiyet belirleme yaptırmak isteyen çiftlere önerimiz; yaz aylarını tercih etmeleri. Böylece dünyanın en güzel tatil bölgelerinden birinde anlaşmalı otellerde tatil yapabilirler.

Kıbrıs’ı tüp bebek tedavileri konusunda özel kılan nedenlerden birisi de tatil olanağı. Tatil yapan insanlar psikolojik olarak rahatlarlar ve tüp bebek tedavilerinin tümünde çiftlerin psikolojik durumları tedaviye direkt etki eder.

Kıbrıs tüp bebek merkezimizde bu zor ve heyecan verici süreçte hastalarımıza yardımcı oluyoruz, iletişim sayfamızdan bize ulaşarak hemen randevu alabilirsiniz.

Kıbrıs Cinsiyet Belirleme Fiyatları

Kıbrıs tüp bebek tedavisi konusunda Avrupa ve hatta dünya ülkeleri arasında en çok tercih edilen bölgelerden birisi. Bunun temel nedeni; fiyatların düşüklüğüne eşlik eden yüksek başarı oranları. Kıbrıs’ta cinsiyet belirleme fiyatları da diğer Avrupa ve dünya ülkelerine göre çok daha düşük ve güvenlidir.

Sizi Arayalım

ya da 0548 854 70 70 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Takibe Al

Doğuş IVF Logo
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi
Op. Dr. Şevket Alptürk İletişim için: 0548 854 70 70 📞 KKTC Lefkoşa📍
www.cyprusivf.net 🏩

Arama Yapın

Son Yazılar